niedziela, 1 grudnia 2013

Mieszanki mlekozastępcze w alergiach pokarmowych

Temat dzisiejszego postu jest zdeterminowany tym, czym ostatnio zajmowałam się na studiach, a więc żywieniem w alergiach pokarmowych, głównie u dzieci. Alergie pokarmowe są skomplikowanym tematem i trudno znaleźć praktyczne informacje odnośnie żywienia w atopowym zapaleniu skóry, dlatego też postaram się omówić ten temat.

Alergia pokarmowa jest nadwrażliwością układu odpornościowego na czynniki zawarte w żywności. Nasz organizm reaguje wówczas, jakby miał do czynienia z patogenem, pomimo iż dana cząstka (np. białko mleka) teoretycznie powinna być dla organizmu neutralna. 

Wśród małych dzieci mówi się o skazie białkowej, czyli alergii na białka, głównie mleka. Jest to zespół objawów dotyczących atopowego zapalenia skóry, alergii na pokarmy, alergicznego nieżytu nosa i astmy atopowej. Najczęstsze są objawy skórne, nieco rzadsze objawy ze strony układu pokarmowego. U dzieci wówczas dostrzegamy przewlekły stan zapalny naskórka, uporczywy świąd. Zmiany mogą dotyczyć różnych części ciała, jednak przede wszystkim obejmują twarz i szyję. Objawy pojawiają się głównie w 1 roku życia dziecka. Nawet 50% dzieci w wieku 3 lat ma alergię na alergeny obecne w pokarmie. W większości przypadków alergia ustępuje do 5 roku życia. Należy zaznaczyć, iż objawy skórne spowodowane alergią pokarmową w późniejszym wieku mogą przechodzić w kierunku objawów dotyczących układu oddechowego, a więc charakteryzować się przewlekłym nieżytem nosa, astmą. 

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZDIAGNOZOWANIA ALERGII POKARMOWEJ?

W sytuacji, gdy podejrzewamy alergię pokarmową należy zgłosić się z dzieckiem do alergologa i w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, lekarz zaleci wykonanie testów alergicznych (skórnych lub z krwi) lub tylko przeprowadzi wywiad lekarski.

Testy alergiczne nie dają jednak 100% pewności i gwarancji, że jakiś pokarm będzie wskazany lub przeciwskazany w diecie. Osobiście uważam, że najlepszą metodą (oczywiście w połączeniu z testami alergicznymi) będzie dieta eliminacyjna, a w dalszym etapie dieta testująca. 

  1. W pierwszym etapie trwającym średnio 10 dni odrzucamy wszystkie potencjalne alergeny - mleko i produkty mleczne, a także wszystko, co zawiera w składzie białka mleka, jaja, ryby, orzechy, owoce cytrusowe, jagodowe, wołowinę, kakao, czekoladę i produkty wysokoprzetworzone - należy uprzednio skonsultować się z dietetykiem, który odpowiednio zbilansuje dietę eliminacyjną
  2. Na etapie drugim przeprowadzamy test, który z produktów powoduje alergię. Wprowadzamy zatem pojedynczo dany produkt (np. 1 nowy produkt, co 4 dni) i uważnie obserwujemy zmiany. Gdy objawy alergii powrócą, należy stale wyeliminować ten produkt z diety.
  3. Gdy już wiemy dokładnie, co należy wykluczyć z diety, wystarczy zastosować dietę eliminacyjną.
Najczęstszymi alergiami u dzieci są alergie na białka występujące w mleku krowim. Należy wówczas zastosować u dzieci dietę bezmleczną. W tej sytuacji pojawia się problem jak dostarczyć wystarczającą ilość wapnia i witaminy D. Tutaj na przeciw wychodzą producenci mieszanek mlekozastępczych. Mamy 3 rodzaje mieszanek mlekozastępczych dla niemowląt i małych dzieci z alergią. Są to: 

  • mieszanki typu HA - Bebilon HA, Bebiko HA, Enfamil HA
  • mieszanki o tzw. wysokim stopniu hydrolizy, które stosujemy u dzieci z objawami alergii pokarmowej na białka mleka - Nutramigen, Pregestimil
  • mieszanki elementarne, gdy poprzednie mleka nie dawały rezultatów - np. Bebilon Amino, Neocate
Zwraca się uwagę, że mleka modyfikowane są niezbyt smaczne, dlatego w przypadku dzieci starszych i osób dorosłych można zastosować np. mleka sojowe czy ryżowe, jak również ich przetwory.

CO WAŻNE W DIECIE ELIMINACYJNEJ?
  • białka mleka mogą być dodawane do różnych produktów w procesie technologicznym (np. do wędlin, pieczywa, słodyczy) - dlatego ważne, aby zawsze CZYTAĆ INFORMACJE NA OPAKOWANIU O SKŁADZIE PRODUKTU
  • wybierać produkty jak najmniej przetworzone
  • przy atopowym zapaleniu skóry stosować suplementację prebiotykami i probiotykami
  • należy pamiętać, że objawy alergii mogą być również sezonowe, jako efekt tzw. alergii krzyżowej (np. alergia na pyłki brzozy powoduje konieczność eliminacji z diety pomidorów w okresie jej intensywnego pylenia) - wówczas dieta eliminacyjna jest czasowa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz